SAINTS WELL REPRESENTED ON 2018-19 GNAC ACADEMIC ALL-CONFERENCE SQUAD
WINTHROP, Mass. – Great Northeast Athletic Conference (GNAC) Commissioner Joe Walsh is pleased to announce the 2018-19 Academic All-Conference Teams, as 1,030 student-athletes have garnered recognition this year. In order to be eligible, a student must have a 3.25 cumulative grade point average during the academic year and have reached second-year academic status.
WINTHROP, Mass. – Great Northeast Athletic Conference (GNAC) Commissioner Joe Walsh is pleased to announce the 2018-19 Academic All-Conference Teams, as 1,030 student-athletes have garnered recognition this year. In order to be eligible, a student must have a 3.25 cumulative grade point average during the academic year and have reached second-year academic status.
Saint Joseph's College of Maine paced the conference's selections with 115, followed by Johnson & Wales University (RI) with 110. Regis College (104) and Lasell College (101) also reached triple digits among the selections, while single-gender Simmons University placed an impressive 89 on this year's team. Emmanuel had 87 student-athletes named to this year's All-Academic team, an increase of 14 students from last year's total.
2018-19 GNAC Academic All-Conference Team – Emmanuel College
Men's Soccer
William Burdick, Jr., Scarborough, Maine
Travis Cole, Sr., Beckley, Wv.
Matthew King, So., Springfield, Va.
Morgan Mercier, So., Lincolnville, Maine
Women's Soccer
Sydney Allen, So., Charlestown, R.I.
Rachel Beliveau, Sr., West Springfield, Mass.
Olivia Collins, Jr., Douglas, Mass.
Natalie Dash, Jr., East Hampton, Conn.
Alexis Gawron, Jr., South Hadley, Mass.
Kayla Generis, Sr., Wethersfield, Conn.
Megan Goncalves, Jr., Ludlow, Mass.
Mikayla Guthrie, Sr., North Andover, Mass.
Emma Johnson, So., Ellington, Conn.
Abigale McKenelley, Jr., Middleton, Mass.
Emily Medeiros, Sr., Barrington, R.I.
Rachel Prevost, So., Tewksbury, Mass.
Taylor Rathbun, Jr., Sheffield, Mass.
Hannah Sheskey, So., Scituate, Mass.
Women's Volleyball
Selina Brito, So., Lowell, Mass.
Marissa Cataldo, Jr., Melrose, Mass.
Carly Church, Sr., Higganum, Conn.
Michelle Church, Sr., Higganum, Conn.
Katharine Journey, Sr., Hampton, N.H.
Alexandra Mezzo, Jr., Naugatuck, Conn.
Molly Michaud, So., Cheshire, Conn.
Casey Sheehan, Sr., Medway, Mass.
Mary Shelow, Sr., Miami, Fla.
Golf
Austin Benoit, So., Springfield, Mass.
Brian Daly, Sr., Burlington, Mass.
Jacson Mooers, So., Lincolnville, Maine
William Richter III, So., Oxford, Conn.
Jack Scavone, So., Auburn, Mass.
Ian Tait, Jr., Scituate, Mass.
Daniel Van Auken, Sr., Natick, Mass.
Men's Cross Country/Outdoor Track & Field
Patrick Carty, Jr., Sweden, Maine
Jake Cavanaugh, So., Redding, Conn.
Matthew Cronin, So., Coventry, R.I.
Brandon Fitzpatrick, Sr., Tewksbury, Mass.
Jefferson Zannoni, Sr., Merrimack, N.H.
Women's Cross Country/Outdoor Track & Field
Reilly Boyle, Sr., Wells, Maine
Stephanie Forester, So., East Walpole, Mass.
Elizabeth Irwin, So., Westfield, Mass.
Rachael Nazzaro, Sr., Amesbury, Mass.
Carolyn Richardson, Jr., Kennebunk, Maine
Pearl Vercruysse, So., Oak Bluffs, Mass.
Men's Basketball
Jack Moulder, So., Newtown, Conn.
Andrew Roberts, So., South Portland, Maine.
Joe Tamburro, Sr., South Windsor, Conn.
Women's Basketball
Jamad Fiin, So., Boston, Mass.
Madison McLaughlin, Sr., Westerly, R.I.
Yuleska Ramirez-Tejeda, Jr., Cambridge, Mass.
Kayla Weaver, Jr., West Haven, Conn.
Men's Volleyball
Austin Benoit, So., Springfield, Mass.
Michael Kokoros, So., Braintree, Mass.
Alex Silva, Sr., Jamaica Plain, Mass.
Softball
Emily Blanchard, So., Sturbridge, Mass.
Olivia Burgos, Sr., Newington, Conn.
Audrey Esakoff, Sr., Ventura, Calif.
Sarah Hoisl, Jr., West Hartford, Conn.
Megan Kieselback, Sr., Wethersfield, Conn.
Mikaela Montemagni, So., Chicopee, Mass.
Briana Ong, Sr., Coventry, R.I.
Yuleska Ramirez-Tejeda, Jr., Cambridge, Mass.
Kerry Sendrick, Jr., Medway, Mass.
Casey Sheehan, Sr., Medway, Mass.
Ashley Skey, Sr., Brookline, N.H.
Men's Lacrosse
Jacob Hill, Jr., Westford, Mass.
Matt Katon, Sr., East Falmouth, Mass.
Morgan Mercier, So., Lincolnville, Maine
Women's Lacrosse
Bethany Bonilla-Colon, Sr., Milton, Mass.
Melanie Bruno, Jr., Middleton, Mass.
Aisling Butler, So., Westfield, Mass.
Emma Dellea, So., Thompson, Conn.
Rachael Downey, Sr., Holliston, Mass.
Elizabeth Fortier, So., Newburyport, Mass.
Allison Hutchings, Jr., Billerica, Mass.
Olivia Marcello, Sr., Warwick, R.I.
Morgan McKay, Jr., Plymouth, Mass.
Kylie Rice, Jr., Bethlehem, Conn.
Men's Track & Field (3)
Jake Cavanaugh, So., Redding, Conn.
Matthew Cronin, So., Coventry, R.I.
Aidan Sitler, So., Wethersfield, Conn.
Women's Track & Field (5)
Shannon Donahue, Jr., Manchester, N.H.
Carly Jones, Sr., Lake Placid, N.Y.
Gianna Kittle, Jr., Rocky Hill, Conn.
Aime Knowles, Jr., Seabrook, N.H.
Carolyn Richardson, Jr., Kennebunk, Maine
Click here for the complete list of GNAC Academic All-Conference honorees.
Founded in 1995, the Great Northeast Athletic Conference (GNAC) is an NCAA Division III association made up of 13 member institutions and over 3,000 student-athletes across the New England region. Each year, the GNAC sponsors and administers 20 championships, while balancing academic integrity, athletic opportunities and community involvement.
*Release courtesy of GNAC Communications